4 Eylül 2012 Salı

Halit Ergenç Kimdir?

   30 Nisan 1970’de müzisyen ve oyuncu olan babası Mehmet Sait Ergenç'in ikinci evliliğini yaptığı İnci Ergenç'den İstanbul’da dünyaya geldi.Beşiktaş Atatürk Lisesi’ni bitirdikten sonra, 1989’da İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Bölümü'ne girdi. Burada geçirdiği bir senenin ardından müziğe yönelen Ergenç, gizlice girdiği konservatuar sınavıyla Mimar Sinan Üniversitesi, Opera Bölümü’nü kazandı. Daha sonra Müzikal Tiyatro Oyunculuğu Bölümü’nün açılmasıyla buraya geçiş yapan Ergenç, okuduğu yıllarda bilgisayar operatörlüğü ve pazarlamacılık gibi işlerde çalıştı.


  Lise döneminde şarkı söylemeye başlayan ve okul orkestrasında solist olan Ergenç, 3 yıl boyunca Ajda Pekkan ve Leman Sam’a vokalistlik ve aynı dönemde dans öğretmenliği yaptı ve Ajda Pekkan’ın konserlerinde dansçı olarak yer aldı. 


   1996’da Dormen Tiyatrosu’nda oynamaya başladı. Kral ve Ben adlı müzikalde başrol oynayan Ergenç yine 1996’da Karamelek dizisinde ‘Kürşat’ rolüyle dizi oyunculuğuna adım attı. Müzikal, opera ve bale alanında Kiss Me Kate, Tatlı Charity, Beni Seviyor, Kral ve Ben, Amphitrion 2000, Evita, Hayalet ve Ötekiler, Şarkılar Susarsa gibi çalışmalarda yer aldı. Köşe Kapmaca (1996) ve Böyle mi Olacaktı’da (1997) oynadıktan sonra şansını denemek için Amerika'ya gitti. 2000’de gittiği New York'ta, The Adventures of ZAK adlı müzikalde oynadı. Ancak Amerika'nın, hayallerindeki yaşamı sağlayamayacağını anladığı sırada Türkiye'den yapılan bir teklifle geri döndü.


   "Hiç Yoktan Aşk", "Ölümün El Yazısı", "Dedem, Gofret ve Ben" adlı projelerde yer aldıktan sonra, "Zerda" dizisinde Devran isimli karakteri canlandırdı. "Bugün Git Yarın Gel", "Popcorn", "Arapsaçı", "Sevgilime Göz Kulak Ol" gibi tiyatro oyunlarında yer alan Ergenç, 2004’de "Aliye" dizisinde Sinan Karahan rolüyle ekranlara geldi. "Aliye" dizini daha önce "Karamelek"deki rol arkadaşı Sanem Çelik ve Nejat İşler’le birlikte oynayan Ergenç, dizi oyunculuğunun yanı sıra "Büyük Teklif" adlı bir yarışma programını sundu. 


  1999 da-"Direklerarası", 2003 yılında-"Okul", 2005’de "Babam ve Oğlum" da aldığı rollerle sinemaya adım atan Halit Ergenç'i "The Net 2.0" ve "Tramvay"da önemli rollerde izlerken... "İlk Aşk", "Devrim Arabaları", "Acı Aşk" ve 2009 da çekilen, ancak 2010 yılının 19 Mart'ında gösterime girecek olan "Dersimiz Atatürk" filmlerinde ise artık Onu, başrol oyuncusu olarak izliyoruz. 

Marlon Brando'nun "Bir aktörün başına gelebilecek en kötü şey, kendi hakkında yaratılan efsaneye inanmasıdır" sözünü beğenen Ergenç, Benim onlara adım atmamı beklemeden, insanlar bana adım atıyorlar artık diyor ve şöhretin 'sıradan' insanlarla hiç yüz yüze gelmemek anlamına geldiği bir piyasada, insanlarla konuşabildiği için ünlü olmayı seviyor.


   Halit Ergenç, çok bağlı olduğu ve sevdiği özürlü kız kardeşinden öğrendikleriyle bir özürlüyü canlandırmayı düşünüyor ve kendi senaryosunu yazmak istiyor.


   Gösterildiği üç sezon boyunca reyting rekorları kıran "Binbir Gece" adlı dizide iş adamı Onur Aksal’ı canlandıran Ergenç, başrollerini Bergüzar Korel-Tardu Flordun ve Ceyda Düvenci ile paylaştığı dizide, "Aliye" dizisinde yakaladığı başarının da üzerine çıkarak, akıllarda ve gönüllerdeki hak ettiği yeri aldı. "2006 - Altın Kelebek - En İyi Erkek Oyuncu" ödülü ile başarısı tescillendi. 


  07.08.2009 gibi özel bir tarihde, Bergüzar Korel ile hayatını birleştiren Ergenç, 2010 yılının Şubat ayında baba olmuş.

  08 Şubat 2010 Maslak/Acıbadem Hastanesinde, normal doğumla dünyaya gelen oğullarına Ergenç çifti "ALİ" adını vermis.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder